Wycieczka do Muzeum Historii Żydów Polskich

W czwartek (15.02) klasy II gimnazjum wybrały się na wycieczkę w ramach projektu. Uczniowie odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obie klasy wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników muzeum. Klasa IIa podczas warsztatów dowiedziała się więcej o dyskryminacji i jej rodzajach. Każdy mógł się wypowiedzieć, ponieważ Pani prowadząca chętnie słuchała, co wszyscy maja do powiedzenia i od razu zyskała sympatię i zaufanie IIa.

Jednym z zadań było wypisanie grup, do których przynależymy. Padały różne propozycje-od zwyklej grupy 'społeczności Facebooka’, przez drużyny sportowe, po wspólnotę Kościoła. Następnie sprawdzaliśmy, jak wiele osób czuje się przynależne do takich grup, jakie wypisaliśmy. Okazało się, ze niektórzy czuli się gorzej, kiedy byli jedynymi nienależącymi do danej zbiorowości. Uświadomiło to nam, że osoby wykluczone z jakiegoś środowiska nie czują się dobrze.

Innym zadaniem było narysowanie w grupach plakatów, które będą nawiązywać do tematu dyskryminacji. Należało także napisać kilka rad dla osoby, która jest jej świadkiem lub ofiara. Nie było to proste, ale wszyscy podołali.

Pani prowadząca dala każdemu kartkę z krótkim, jednozdaniowym opisem osoby. Trzeba było wczuć się w tę postać i zastanowić się, jak wyglądało jej życie. Następnie ustawiliśmy się w rzędzie i słuchaliśmy informacji o różnych osobach. Należało zastanowić się, czy dane zdanie dotyczy naszej postaci. Jeśli tak-przechodziliśmy krok do przodu. Na koniec zabawy okazało się, że niektórzy zaszli bardzo daleko (mogliby dalej, ale drzwi odcięły drogę), a inni stoją blisko startu. Pokazało nam to, że czasem jesteśmy dyskryminowani nawet przez rzeczy, na które nie mamy wpływu (jak np. kolor skory, zamożność rodziców czy niepełnosprawność).

Na koniec obejrzeliśmy film o tematyce szkolnej. Posłuchaliśmy wypowiedzi kilku uczniów. Mówili oni o tym, że w szkole bardzo często nauczyciele faworyzują uczniów. Po skończeniu filmu każdy z nas mógł się do niego odnieść. Wymieniliśmy się refleksjami, a także naszymi doświadczeniami.

Po warsztatach zrobiliśmy sobie pamiątkowe, klasowe zdjęcie w lustrze. Zajęcia trochę nas nauczyły i nie możemy doczekać się kolejnych spotkań w tym muzeum.