Pasowanie na Czytelnika

W dniach 22-23 stycznia 2024 w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika klas pierwszych. To wyjątkowe wydarzenie miało na celu oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona miłośników książek i zachęcenie ich do regularnego korzystania z biblioteki szkolnej. Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania historii o pewnej istotce imieniem Kemushi – o tym jak szybko upływa czas i jak łatwo w dorosłym życiu zapomnieć o tym, jak to jest kiedy było się dzieckiem. Dzięki teatrzykowi kamishibai słuchacze mogli przenieść się do krainy kwitnącej wiśni. Następnie pierwszacy musieli wykazać się znajomością baśni i bajek, odpowiadając na pytania i rozwiązując zagadki krzyżówki. Po części artystycznej nastąpił najważniejszy moment – pasowanie na czytelnika. Pan dyrektor oficjalnie włączył uczniów do grona czytelników biblioteki. Następnie pierwszacy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki, dbać o nie i regularnie je czytać. Na zakończenie uroczystości każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom a każdy z uczniów książkę w prezencie, która została ufundowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii “Mała książka – wielki człowiek”. Pierwszacy mieli również okazję zapoznać się z księgozbiorem szkolnej biblioteki i wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Pasowanie na czytelnika to nie tylko szkolna uroczystość, ale przede wszystkim początek pięknej przygody z książką, która może trwać całe życie. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie chętnie będą korzystać z biblioteki i odkrywać magiczny świat literatury.