Konkursu pięknego czytania „Książka mówi”

30 listopada w Zgierzu odbył się finał konkursu pięknego czytania „Książka mówi”. Do etapu wojewódzkiego dostał się nasz uczeń – Dawid Marcinkowski z VIIb.

Celem konkursu było rozwijanie czytelnictwa oraz upowszechnianie dokonań artystycznych patronów roku 2023: Aleksandry Piłsudskiej, Wisławy Szymborskiej, Aleksandra Fredry i Włodzimierza Przerwy-Tetmajera. Uczniowie szkół podstawowych mierzyli się z tekstami Aleksandra Fredry i Wisławy Szymborskiej. Finaliści mieli za zadanie odczytać dwa teksty – jeden, który wybrali na etapie rejonowym a drugi wylosowany spośród listy utworów przygotowanych przez komisję. Dawid zaprezentował jury wiersz „Paweł i Gaweł” oraz wiersz Władysławy Szymborskiej „Muzeum”.

Uczniowie mieli również okazję spotkać się z aktorką teatralną i telewizyjną – Matyldą Paszczenko, która opowiedziała uczniom jak przygotowuje się do roli i w jaki sposób najlepiej zaprezentować się na konkursie pięknego czytania.

Organizatorem Konkursu był Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu. Organizacje współpracowały z Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu oraz Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach.