Ozoboty do roboty czyli programowanie przez rysowanie

W piątek, 10 maja, do pracowni komputerowej przybyły przedszkolaki z naszej zerówki. Spotkała ich tam bardzo miła niespodzianka. Na najmłodszych czekały już gotowe do pracy roboty Ozoboty, które już na wstępie z radością i zachwytem zostały nazwane przez maluchy Słodziakami.

Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania, zdobywca tytułu Zabawka Roku 2016 i 2017 w Polsce. Ozobot zabiera dzieci (w wieku od 5 lat)
w niesamowitą przygodę rysowania. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub tablecie) dzieci programują zadania, które wykonuje robot.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły kolorowe ścieżki dla swoich dla robotów,
a następnie same ułożyły trasę z gotowych puzzli. Połączenie tych dwóch z pozoru dalekich od siebie rozwiązań, robota i puzzli, daje wartościowe, nowatorskie narzędzie do nauki kodowania i programowania.
Ozobota można programować przy pomocy różnych języków programowania, co sprawia, że właściwie nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o jego użytkowników. Najmłodsi wykorzystają kartki i flamastry, a starsi mogą programować na platformie ozoblockly.pl, a już niedługo również w języku python.

W pewnej chwili maluchy zauważyły, że na trasie dla robotów ukazały się wirtualne zwierzęta, które dodatkowo wydawały charakterystyczne dla siebie dźwięki. Takie niespodziewane czary-mary były możliwe dzięki puzzlom AR i odpowiedniej aplikacji mobilnej. Dzięki nowoczesnej technologii tzw. „rozszerzonej rzeczywistości” można było zobaczyć to, czego gołym okiem nie widać. Puzzle AR można umieszczać wzdłuż tras dla Ozobota, a na ekranie tabletu obserwować wykreowany świat.  Rzeczywistość rozszerzona  to system w którym świat wirtualny nakładany jest na obraz realny, najczęściej w formie obiektów 3D.

Maluchy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach obiecując na pożegnanie, że chętnie wrócą we wrześniu do zabaw z Ozobotami już jako uczniowie klasy pierwszej.

Anna Nowicka-Grzęda