Rozpoczęliśmy w naszej szkole erę robotów

Do nauczania informatyki w klasach 4 – 8 zostały zakupione roboty Codey Rocky.

Sympatyczny robot Codey Rocky bawi i uczy, pokazując uczniom, że w świecie nowoczesnych technologii, każdy może być programistą! Jego zadaniem jest rozwijanie umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia, poprzez wprowadzenie użytkowników w fascynujący świat programowania, robotyki, a nawet sztucznej inteligencji.

Robot daje ogromne możliwości programistyczne – PythonScratch. Dzięki Codey Rocky, to wszystko staje się tak proste, jak nigdy dotąd. Ten mały, uroczy kompan zachwyci nawet zaawansowanych programistów!

Nasi uczniowie już wiedzą że wyświetlacz robota może wyrażać emocje i potrafią zaprogramować według swojej wizji wygląd wyświetlacza.

To tylko początek.

Najważniejsze że w prosty sposób można zaprogramować ruch robota. Uczniowie wykorzystują znajomość języka Scratch do zaprogramowania dowolnej trasy jaką ma pokonać robot.

W kolejnych etapach rozwijania swoich umiejętności programistycznych będzie wykorzystanie wbudowanych czujników robota, m.in. czujnik dźwięku i światła, żyroskop, akcelerometr, czujnik kolorów, czujnik odległości.

W klasach ósmych uczniowie zapoznają się z dwoma językami programowania stosowanymi przez profesjonalistów, są to C++ oraz Python. Znajomość podstaw tego drugiego języka stwarza możliwość zastosowania swojej wiedzy w praktyce czyli uczeń ma możliwość zweryfikowania swoich pomysłów  w programach dla robota.
Takie działania to nic innego jak odzwierciedlenie procesów stosowanych w technologiach przemysłowych, nauce i wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z robotami.

Opracowanie: Sławomir Kępa