Szkolna akcja promująca empatię i życzliwość

Dzień Dobrych Uczynków, 23-24 maja

Nikt z nas nie jest samotną wyspą, nikt nie chce się tak czuć, dlatego nasza szkoła zachęca wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników administracji do bezinteresownych działań”.

W Naszej Szkole odbyła się po raz pierwszy akcja promująca empatię, bezinteresowność, życzliwośćoraz zasady psychologii pozytywnej.

Zgodnie z przesłaniem psychologii pozytywnej za poczucie szczęścia człowieka odpowiada zaangażowanie i bezinteresowna pomoc komuś, kto znajduje się w pobliżu. Dzień Dobrych Uczynków wpisuje się w tę psychologię. Główną ilustracją akcji są corocznie organizowane działania na rzecz innych ludzi, ale także środowiska.

Celem akcji szkolnej było:

• uświadomienie młodym uczniom, że ukierunkowanie na drugą osobę może być jednym ze sposobów poradzenia sobie z nieśmiałością, kompleksami, nadmiernym zaabsorbowaniem sobą i własnymi problemami
  • stworzenie uczniom możliwości zaangażowania się w działania prospołeczne, wykazania własną inicjatywą
  • rozwijanie empatii
  • integracja społeczności szkolnej

Formy realizacji celów: wszelkie działania odbywały się na przerwach i po lekcjach.

• Zielony ogródek:

założenie ogródka kwiatowego przed wejściem głównym do szkoły

• Wspólne zabawy z najmłodszymi uczniami naszej szkoły:

wolontariusze z PSP nr 1 w Dniu Dobrych Uczynków udali się do świetlicy szkolnej na długich przerwach i pomagali nauczycielom małych świetlic. W atmosf erześmiechu i życzliwości dzieci i nastolatki uczyli się od siebie wzajemnego szacunku i empatii.

• Akcja informacyjna na korytarzu szkolnym

• Życzliwa poczta” – polegała na przekazywaniu sobie życzliwych listów, zawierających pozdrowienia, życzenia i dobre myśli. Do skrzynki pocztowej każdy uczeń mógł wrzucić pozdrowienia dla kolegi, koleżanki, nauczyciela, które roznosił specjalny Listonosz.
  • Życzliwy Dobromił”– uczniowie pomagali wylosowanym przez siebie na godzinach wychowawczych kolegom bądź koleżankom.
  • Szkolne Drzewo Życzliwości” – na parterze szkoły stanęło symboliczne drzewo. Na jego gałęziach uczniowie zawieszali przygotowane przez siebie liście z zapisanymi sentencjami dotyczącymi tolerancji oraz życzliwego stosunku do świata. Uczniowie podczas przerw międzylekcyjnych zawieszali karteczki z pozdrowieniami, podziękowaniami dla swoich koleżanek, kolegów, pracowników szkoły i rodziców.

• napisanie listów lub kartek do chorych dzieci z marzycielskiej poczty
    www.marzycielskapoczta.p
  • pozytywne cytaty” każde dziecko, otrzymywało pozytywny cytat zapisany na żółtym słoneczku. Słoneczka zostały umieszczone na drzwiach sal lekcyjnych, by przypominały nam o życzliwości na co dzień.

• fotografia z przyjacielem – uczniowie mieli możliwość wykonania sobie zdjęć z kolegami przy przygotowanej specjalnie na tę okazję kolorowej „fotobudce”.

Mam nadzieję, że przesłanie Szkolnych Dni Dobrych Uczynków, Życzliwości, Szacunku i Tolerancji zagości w naszej szkole nie tylko od święta, ale na stałe. Pamiętajmy, że uśmiech, serdeczność i wzajemny szacunek są dobre na wszystko!