WYMIANA POLSKO – UKRAIŃSKA

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Jeszcze raz o wymianie polsko-ukraińskiej

W naszej szkole przebywało siedem osób z grona ukraińskiej młodzieży: Nastia, Sofia, Daria, Wład, Dima, Kirył i Witalij. W szkole byli przez 6 dni, do godziny 15.00, uczestnicząc
w zajęciach edukacyjnych, w pozostałe mieli zorganizowane wyjazdy do Częstochowy, Łodzi
i Krakowa. Warto opisać, jak nasi przyjaciele spędzili wszystkie dni w Jedynce.

Dzień pierwszy

Z niecierpliwością oczekiwaliśmy ich od wczesnych godzin porannych. Po ciepłym powitaniu przez pana dyrektora rozpoczęliśmy zwiedzanie szkoły. Odwiedziny biblioteki, świetlicy, pracowni komputerowych, miłe chwile spędzone w oddziale przedszkolnym
i zabawa z tablicą interaktywną w sali pani Małgorzaty Litwińskiej – tak minęły pierwsze godziny.
Chlubą naszej szkoły jest muzeum, dlatego postanowiliśmy je odwiedzić. O Polsce
w czasach PRLu i wszystkich muzealnych eksponatach opowiadała gościom żywo pani Jolanta Ślęzak.
Nadszedł czas na zajęcia integracyjne z naszą młodzieżą. Olga Kipigroch, Piotr Kipigroch, Kacper Zatoń, Antoni Zatoń, Jakub Berlanka, Aleksandra Saj z radością zaangażowali się
w pierwsze szkolne spotkanie z ukraińskimi przyjaciółmi. Towarzyszył nam też Artem Usichenko, podejmujący się roli tłumacza.
I wreszcie nauka języka polskiego, lekcje poprowadziła pani Bożena Wieloch. Powitania, pożegnania, przedstawianie się, podanie podstawowych informacji dotyczących pochodzenia, miejsca zamieszkania, rodziny to tematyka tych pierwszych zajęć dydaktycznych. Trzygodzinne zajęcia warsztatowe przerywane były formami zabawowymi. Od godziny 12.50 każdego dnia młodzież ukraińska gościła na lekcjach ze swoimi polskimi przyjaciółmi.

Dzień drugi

Rozpoczął się od nauki języka polskiego. W formie warsztatowej próbowaliśmy przekazać dalsze podstawy naszej ojczystej mowy. Nauka wiersza, piosenki, zabawy pochłonęła niesamowicie naszych gości. Jeden z ukraińskich uczniów próbował też swoich sił na gitarze. Pięknie zagrał melodię do utworu „Szła dzieweczka do laseczka”, towarzyszyła mu gra pani Elżbiety Dudy-Fajkowskiej. Uczniowie uczestniczyli też w lekcji języka angielskiego
z klasą III B poprowadzonej przez panią Ewę Zabawińską-Janas oraz muzyki poprowadzonej przez pana Arkadiusza Chybalskiego.

Dzień trzeci

Orientacja w terenie, nauka jak dojść do określonych miejsc to tematyka lekcji języka polskiego zorganizowanej przez panią Milenę Dobielską. Praktyczne zajęcia techniczne przeprowadziła pani dyrektor Barbara Eksterowicz, a zapoznanie z naszym miastem to tematyka spotkania z panią psycholog Dorotą Laks. Do tego kolejne godziny nauki języka polskiego. I tak minął dzień trzeci…

Dzień czwarty

Rozpoczął się od origami – te zajęcia przeprowadziła pani Jolanta Ślęzak w szkolnej świetlicy.
Poznawanie nazw potraw, zajęcia z savoir-vivreu to tematyka kolejnych spotkań z językiem polskim. Urozmaiceniem zajęć stało się przygotowanie przez gości polskiego dania, a mianowicie żurku. Śmiechu było co niemiara szczególnie przy obieraniu jajek z koszulek
i degustacji potrawy. Nauka tańca zakończyła ten intensywny dzień (zajęcia taneczne poprowadziła pani Elżbieta Duda-Fajkowska).

Dzień piąty

Logiczne myślenie ćwiczyła młodzież podczas zajęć „Kodowanie na dywanie”, zorganizowanych przez panią Annę Nowicką-Grzędę i informatyki u pana Sławomira Kępy. Wyprawie do sklepu poświęcone były następne lekcje języka polskiego, na których liczyliśmy też polskie pieniądze i uczyliśmy się wiersza Agnieszki Frączek „Orkiestra”. Próbowaliśmy też dokonać inscenizacji tego wiersza. Zakończyliśmy zajęcia podsumowaniem opanowanych zwrotów i wyrażeń.

Dzień szósty

Co ciekawego w tym dniu? Atrakcyjna lekcja biologii przeprowadzona przez panią Annę Skórkę-Nowicką. Do tego zwiedzanie miasta, wykorzystanie zdobytych umiejętności językowych podczas zakupów w sklepach.
I oczekiwana przez wszystkich pizza. Po powrocie do szkoły miła niespodzianka ze strony klas VIa,VIIa,VIIIc i IIIA. Uczniowie wręczyli gościom pamiątkowe zdjęcia ufundowane właśnie przez wyżej wymienione klasy. Grupa naszej młodzieży z Ukrainy otrzymała też skromne upominki od pana dyrektora Marka Biesiady- fotografie z kolegami i koleżankami uczestniczącymi w wymianie. Czas pożegnań to miłe chwile spędzone w PSP nr 9.
Młodzież ukraińska wystąpiła tam w pięknych, narodowych strojach.

U naszych wspaniałych rodzin
Musimy też wspomnieć o ciekawym zagospodarowaniu wolnego czasu przez goszczące naszych przyjaciół rodziny. Jesteśmy pod silnym wrażeniem tak wielkich starań, ciepła
i serca, jakim zostali obdarowani Daria, Dima, Nastia, Sofia, Wład, , Kirył, Witalij,
a trakcji było co niemiara: wizyta w stadninie koni i konna przejażdżka, ścianka wspinaczkowa, park trampolin, kręgielnia, basen. Nie sposób wymienić ich wszystkich. Oj się działo!

Zapraszamy do obejrzenia galerii.


 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *