XV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Złote pióro

„Czym jest patriotyzm?” –  taki tytuł miało dyktando, które napisali uczestnicy XV Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Złote pióro. Konkurs odbył się 5 kwietnia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Radomsku. Jego organizatorki – polonistki Barbara Gnoińska i Anna Huber – w tym roku włączyły to przedsięwzięcie do planu działań związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Główne cele konkursu Złote pióro, czyli rozwijanie umiejętności poprawnego pisania i budzenie szacunku dla języka ojczystego, wpisują się w zadanie szkoły, jakim jest kształtowanie postawy patriotycznej  dzieci i młodzieży. W tegorocznym konkursie te cele zostały szczególnie mocno zaakcentowane poprzez treść dyktanda i dobór pozostałych zadań konkursowych.

Uczestnikami konkursu byli wybrani w drodze powszechnych eliminacji szkolnych przedstawiciele siedmiu radomszczańskich szkół z klas gimnazjalnych. Każdą szkołę reprezentowało trzech najlepszych uczniów. Najpierw wszyscy uczestnicy zmagali się z ortografią, pisząc bardzo trudne dyktando ułożone przez mgr Annę Huber, a następnie uczestniczyli w rywalizacji zespołowej, rozwiązując osiem różnorodnych zadań ortograficznych i interpunkcyjnych przygotowanych przez mgr Barbarę Gnoińską.

Komisja konkursowa składająca się z nauczycielek języka polskiego z każdej ze szkół biorących udział w konkursie po sprawdzeniu i ocenieniu wszystkich zadań wyłoniła zwycięzców. Dyktando najlepiej napisał przedstawiciel PSP nr 2 w Radomsku Michał Suszczyk, który zajął w tej części konkursu I miejsce. II miejsce zajął Kacper Kowalczyk z PSP nr 9 w Radomsku, a trzecie zajęła Iga Mielczarek z PSP nr 6 w Radomsku. Wyróżnienia indywidualne otrzymali: Daniel Kasiura z PSP nr 6 w Radomsku oraz Olga Kipigroch z PSP nr 1 w Radomsku. W rywalizacji zespołowej zwyciężyła reprezentacja PSP nr 1 w Radomsku, II miejsce zajęli uczniowie z PSP nr 7 w Radomsku, a trzecie uczniowie z PSP nr 9 w Radomsku.

Dzięki głównemu sponsorowi konkursu, firmie Ardagh Metal Beverage Poland z Radomska, wszyscy laureaci otrzymali piękne nagrody książkowe, a zwycięzca I części konkursu dodatkowo stał się posiadaczem wiecznego pióra marki Waterman.