Po raz kolejny DOBRE MANIERY

Z podziwem spoglądamy na osoby legitymujące się nienagannymi manierami. Szczególną rolę odgrywa wdrażanie zasad savoir- vivre’ w czasach, gdy na co dzień mamy do czynienia z przykładami rażącego braku kultury.

Propagowaniu dobrych manier służy nasz szkolny konkurs funkcjonujący obecnie pod nazwą „Moda na dobre maniery i kulturę czytania”. W dniu 11 kwietnia 2018 roku w zmaganiach konkursowych, które zorganizowały i przeprowadziły Pani Elżebieta Duda – Fajkowska oraz pani Bożena Wieloch wzięli udział uczniowie klasy Va i Vb. Skład zespołów klasowych przedstawiał się następująco: klasa Va:

Antonina Fajkowska, Małgorzata Matusiak, Filip Malicki; klasa Vb: Julia Prokop, Wiktoria Wódka, Kacper Kopczyński. Oceny działań zespołów dokonywała komisja: pani dyrektor Anna Nowicka-Grzęda, pani Milena Dobielska oraz pani Magdalena Wrońska.

Pierwszą konkurencją było udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące kulturalnych zachowań oraz zasad savoir vivre’u. Runda przypominała grę planszową. Na podłodze znajdowały się kolorowe pola, pod którymi ukryte były pytania. Następnie drużyna rzucała dużą kostką, a przedstawiciel z klasy będący „pionkiem” przesuwał się po polach zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek. Potem odczytywano pytanie i w zależności czy była to odpowiedź otwarta, czy zamknięta jury przyznawało punkty.

W drugiej rundzie uczestnicy konkursu mieli za zadanie odegranie scenki, dotyczącej przestawiania napotkanej przypadkiem znajomej koleżanki/kolegi. Oceniana była forma grzecznościowa – przywitanie, należało zwrócić uwagę na kolejność przedstawiania danej osoby (osobę młodszą przedstawiamy starszej, następnie odwrotnie), poinformowanie, kim jest osoba przedstawiana.

Trzecia konkurencja dotyczyła przygotowania wiosennej potrawy. Dzieci miały do wykorzystania mnóstwo artykułów spożywczych oraz pomocy kuchennych. Komisja oceniała nie tylko estetykę podanych potraw, jak również przystąpienie do zadania (umycie rąk), posprzątanie stanowiska pracy oraz formę podania posiłku. Na talerzach królowały głównie kanapki obok których zza listków sałaty wyglądały nieśmiało jajeczne myszki. W następne, czwarte  zadanie została zaangażowana klasa. Zadanie polegało na odgadnięciu z zawiązanymi oczami przez  losowo wybraną osobę  akcesoriów  kuchennych i wskazaniu do czego one służą.

Piąta runda dotyczyła nakrywania stołu do śniadania wielkanocnego. W jednej chwili ławki szkolne przeobraziły się w świąteczne stoły, na których lśniła piękna zastawa, biały obrus, świeże kwiaty oraz liczne wiosenne dekoracje. Konkurs wypadł bardzo dobrze, poziom między drużynami był bardzo wyrównany. Ostatecznie, jednym punktem, wygrała klasa V b. Jury bardzo skrupulatnie analizowało przebieg każdej rundy, postawę drużyn oraz zachowanie klasy. Laureaci otrzymali  dyplomy, grę o dobrych manierach, książkę oraz coś słodkiego. Zwycięska klasa dodatkowo została nagrodzona cukierkami. Za zajęcie drugiego miejsca uczestnicy otrzymali grę i słodycze. Konkurs dla wszystkich był bardzo pouczający. Mimo młodego wieku dzieci podeszły do niego z szacunkiem i powagą. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że w naszej placówce dorasta taka  mądra i kulturalna młodzież.