„Każdy pierwszak obiecuje po książki sięgać z radością, bo czytanie daje wiedzę i jest wielką przyjemnością”.

Tymi słowami rozpoczęło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, które odbyło się dnia 24.01.2018 roku w bibliotece szkolnej . Uczniowie klasy IIIc (Dominika Drozdek, Filip Kaczmarczyk, Zuzanna Kowalczyk, Maciej Piwowarczyk, Daria Rząsowska, Natalia Wieczorek), uczęszczający na szkolne kółko recytatorskie, którego opiekunami są p. Milena Dobielska oraz p. Elżbieta Duda – Fajkowska, przedstawili niezwykle pouczający spektakl, aczkolwiek o żartobliwym charakterze, dotyczący dobrych manier.  W inscenizacji  pojawiły się wiersze,  m.in. „Kwoka”, „Prezenty”, „W autobusie”, „W kinie”, „Skarżypyta”, „W Internecie”, „Savoir – Vivre”, „W bibliotece”.
Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w role zabawnych, źle wychowanych zwierząt oraz nieuprzejmych, niesfornych dzieci, wzbudzając tym samym zainteresowanie pierwszoklasistów. Spektakl miał za zadanie uświadomić przyszłych czytelników, czym jest kultura osobista, uprzejmość względem drugiego człowieka, poszanowanie cudzej godności, gościnność, umiejętność zachowania się w komunikacji miejskiej, w kinie czy teatrze.

Panie przeprowadziły  z dziećmi dyskusje dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu oraz umiejętności postępowania i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Pogadanka dotyczyła również znajomości zasad savoir  vivre’u oraz ogólnych reguł grzecznościowych. Dzieci poznały  zasady wypożyczania książek, dowiedziały się, jak należy zachowywać się w bibliotece oraz jak obchodzić się z książkami.
Następnie pani Bożena Wieloch uroczyście pasowała pierwszoklasistów, którzy z zapartym tchem powtarzali słowa przysięgi: „Obiecujemy od dziś w bibliotece gościć często i pamiętać: Biblioteka jest najmilszym miejscem w szkole!”. Po złożeniu obietnicy uczniowie entuzjastycznie ustawili się w kolejce, by wypożyczyć swoje pierwsze lektury. Każdy z nich otrzymał w prezencie piękne zakładki, wykonane ręcznie przez uczniów klas IIIa, IIIb, IIIc.

Dzieci przyrzekły stosować się do kodeksu dobrych manier oraz regularnie uczęszczać do biblioteki oraz czytelni.