„NA RECEPTACH WYPISUJĘ UŚMIECH” RZECZ O WANDZIE CHOTOMSKIEJ

Jak zawsze w październiku naszą szkolną bibliotekę odwiedzali tłumnie uczniowie klas O-IV PSP, a wszystko to za sprawą imprezy czytelniczej zorganizowanej przez nauczycieli bibliotekarzy. Święto Bibliotek Szkolnych i kontynuacja akcji Cała Polska czyta dzieciom stały się okazją do zaprezentowania w bieżącym roku szkolnym sylwetki Wandy Chotomskiej.
Dowiedzieliśmy się, między innymi, że przyszła pisarka nauczyła się czytać z ulicznych szyldów w wieku 4 lat, nazwano ją polską Astrid Lindgren, uwielbiała chodzić po drzewach.

Zabawa w teatr, prezentacja scenek z pierwszej polskiej dobranocki, odtańczenie zbójnickiego to tylko niektóre z elementów spotkania z twórczością Chotomskiej.

Utwory Wandy Chotomskiej (Muchy w nosie, Tadek Niejadek, Zbójnicki, Kundel, Bałagan) czytali zaproszeni goście: p. dyrektor Anna Nowicka-Grzęda, p. Jolanta Bukowska, p. Milena Dobielska, p. Barbara Gnoińska, p. Magdalena Lorent, p. Agnieszka Biedrzycka, p. Magdalena Gołczyk, p. Urszula Retyk, p. Danuta Zawadzka i p. Anna Skórka-Nowicka. Dorobek pisarki to nie tylko wiersze, ale także programy telewizyjne i audycje radiowe.

Chotomska powołała do życia postacie Jacka i Agatki, bohaterów pierwszej polskiej dobranocki (niezwykle popularnej w czasach PRL-u). Mieliśmy okazję obejrzeć archiwalne nagranie bajki. Uczniowie z przeogromnym zainteresowaniem śledzili historyjkę rodzeństwa. W role Jacka i Agatki  w naszych szkolnych scenkach wcielili się, a właściwie użyczyli głosu pacynkom, Jakub Klimczyk i Julia Rychlica z klasy VIa. Spotkania w bibliotece pokazały, że w bardzo przyjemny sposób można połączyć naukę z zabawą.